חיפוש
  • mrmascpa

גילום שווי בתלוש השכר

עודכן: 9 בפבר׳

לא אחת נשמעים הביטויים "זקיפת שווי", "שווי רכב" או "גילום זקופות" בהקשר של תלוש השכר. במאמר הבא ננסה לעשות סדר ולהסביר את המשמעות של ביטויים אלה ומה ההשפעה שלהם על גובה המס שתשלמו ועל גובה שכר הנטו שלכם.

אם כן, זקיפת שווי בתלוש השכר מתארת מצב של מתן הטבה ממעביד לעובד, שאינה כסף מזומן. על פי פקודת מס הכנסה, גם טובות הנאה לא כספיות שניתנות על ידי המעסיק נחשבות כהכנסה אצל העובד, ולכן על המעסיק לנכות מס הכנסה וביטוח לאומי גם עבורן. דוגמאות נפוצות למקרים של זקיפת שווי בתלוש הן שווי עבור שימוש ברכב פרטי מעבר לשעות העבודה, מתנות, טלפון נייד או תשלום סוציאליות (פנסיה, פיצויים או קרן השתלמות) מעבר לתקרות המותרות בחוק.

פעמים רבות נשאלת השאלה הם ההטבה שניתנה היא אכן לטובת העובד (ואז יש לזקוף שווי), או טובת המעביד. למשל, אם מעביד שהוא משרד עורכי דין משלם למתמחה עבור הרצאה בתחום המשפט, מדובר בטובת המעסיק, אך אם המעסיק משלם עבור כרטיסים למופע סטנד אפ – מדובר בטובת העובד ויש לזקוף שווי.
כיצד זה נעשה בפועל?

לתלוש השכר מתווספת שורה המשקפת את השווי הכספי של ההטבה שניתנה. שווי זה מתווסף לשאר רכיבי השכר ומהווה חלק מהשכר ברוטו עליו מחושב המס וביטוח הלאומי (על אף שלא התקבל במזומן). התוצאה היא, אפוא, גידול בחבות המסים וקיטון של השכר נטו.


כיצד נקבע גובה השווי שנזקף?

מתנות – עלות המתנה למעסיק

טלפון נייד – הנמוך מבין מחצית מההוצאה החודשית למעסיק או 105 ₪ (נכון לשנת 2022).

רכב – שווי הרכב מגלם בתוכו את עלות הרכב עצמו, דלק, תיקונים, רישוי וביטוח. מכיוון שקשה לאמוד סכום זה מראש, גובה השווי נקבע על ידי משרד האוצר. ניתן להיעזר במחשבון בקישור הבא. לעיתים קרובות נשמעות טענות על חוסר הוגנות וחוסר שוויון בשווי הרכב שנזקף לדגמים מסוימים לעומת דגמים אחרים.


בחינת כדאיות בקבלת רכב מהעבודה

קיבלתם קידום והמעסיק מציע לכם להשתמש ברכב על חשבונו. נהדר? לא בטוח. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון על מנת שיבצע השוואה בין העלויות של החלופות השונות . לעיתים הקיטון בנטו שנגרם כתוצאה מזקיפת שווי יהיה גבוה יותר מעלות של רכישת רכב או ליסינג פרטי.

14,199 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול