חיפוש
  • מיסטר-מס

טופס 101

עודכן: 9 בפבר׳

כאשר מתחילים לעבוד במקום עבודה חדש, וכן בתחילת כל שנת מס (בחודש ינואר), עליכם להעביר למעסיק טופס 101. זהו למעשה טופס רשמי של מס הכנסה, בו העובד ממלא את פרטיו האישיים, ועל ידי כך המעסיק יודע כמה מס לנכות לו מהשכר. מכיוון שהטופס נראה מעט מסובך ומרתיע, צירפנו כאן הסבר מפורט כיצד למלא אותו נכון כדי לקבל בתלוש השכר את כל הטבות המס שמגיעות לכם.מבנה טופס 101:

סעיף א – פרטי המעביד – נשאר ריק כמובן, המעסיק ממלא

סעיף ב – פרטי העובד – פרטים כלליים כמו ת.ז, שם וכתובת, וכן תאריך לידה, תאריך עליה ומצב משפחתי, אשר להם יש השפעה על חישוב המס, לכן הקפידו למלא באופן מדויק ובכתב ברור.

סעיף ג – פרטי ילדים – יש למלא שם, מספר זהות ותאריך לידה של ילדיכם מתחת לגיל 18 על מנת לקבל נקודות זיכוי שיפחיתו את תשלום המס שלכם. לפרטים נוספים קראו את המאמר על נקודות זיכוי בגין ילדים.

סעיף ד – פרטים על ההכנסות ממעביד זה – ישנן מספר חלופות על סוג ההכנסה התלויות בעיקר בהיקף המשרה. אם אינכם בטוחים, התייעצו עם מחלקת השכר

סעיף ה – פרטים על הכנסות אחרות – במידה וזו אינה עבודתכם או מקור הכנסתכם היחידים, תצטרכו להעביר למעסיק תאום מס, אחרת ינוכה לכם מס בשיעור מרבי (47%). למאמר על תאום מס ועבודה אצל יותר ממעסיק אחד, לחצו כאן.

בנוסף, תצטרכו לציין האם מפרישים עבורכם לקרן השתלמות ולאובדן כושר עבודה ופיצויים בעבודתכם האחרת. ישנן תקרות פטורות ממס להפרשות אלו, ולכן מידע זה חשוב.

סעיף ו – פרטים על בן הזוג – ישנם מקרים בהם תהיו זכאים לנקודת זיכוי ממס בשל בן הזוג. להרחבה על כך קראו כאן.

סעיף ז – שינויים במהלך השנה – כל שינוי שהתרחש במהלך השנה צריך למלא בסעיף זה. שינויים נפוצים הם לידת ילד נוסף, שינוי במצב המשפחתי או שינוי כתובת. אי עדכון המעסיק עלול להביא לכך שלא תיהנו מהטבות המס המקסימליות שמגיעות לכם. ניתן לחליפין להגיש טופס 101 חדש.

סעיף ח – בקשה על פטור או זיכוי ממס – כאן יש רשימה של מקרים שעליכם לסמן במידה וחלים עליכם, וזאת כדי לקבל פטור/זיכוי/הנחה ממס.

סעיף ט – בקשה לתיאום מס – במידה ואתם עובדים אצל מעסיק נוסף, או שהתחלתם עבודה אצל מעסיק זה באמצע השנה הקלנדרית, עליכם לבקש תאום מס במשכורת. ניתן למלא את הפרטים על ההכנסה מהמעסיק האחר, אך מומלץ לעשות תאום מס במשרדי מס הכנסה או באמצעות האתר, גם כדי לוודא שתאום המס נעשה בצורה מיטבית, וגם כדי לא לחשוף את השכר שלכם ממקורות אחרים.

חשוב:

  • ישנם מעסיקים שלא מקפידים לבקש טופס 101 חדש בתחילת שנה קלנדרית, ובכך זכויות העובד עלולות להיפגע. ייתכן וגם מילאתם בשנים קודמות את טופס 101 באופן שגוי או לא עדכנתם על שינויים שהתרחשו במהלך השנה. במקרים אלה, כדאי מאוד לבדוק זכאותכם להחזר מס על ידי מענה על שאלון קצר.

#טופס101 #החזרמס #מסהכנסה

76 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול