חיפוש
  • מיסטר-מס

נקודות זיכוי ממס

עודכן: 9 בפבר׳

מהי נקודת זיכוי?

בהקשר של החזרי מס ומיסוי בכלל, לא פעם נשמע הביטוי "נקודות זיכוי". נקודות זיכוי ממס ניתנות לכל תושב או תושבת בישראל, ומפחיתות את גובה המס שמנוכה לו מהשכר.

המס במשכורת שלכם מחושב באופן פרוגרסיבי על ידי מדרגות מס הכנסה (כלומר ככל שההכנסה גבוהה יותר, שיעור המס עולה). לאחר מכן, מסכום זה מופחת זיכוי בגין הפקדה לקופת גמל וגם מופחת זיכוי שמגיע לכם בגין נקודות הזיכוי. כל נקודת זיכוי שווה לכם הפחתה מתשלום המס בסך 2,676 ₪ לשנה (או 223 ₪ בחודש, נכון לשנת 2022).כמה נקודות זיכוי מגיעות לכם?

באופן בסיסי, כל תושב זכאי ל-2.25 נקודות זיכוי, וכל תושבת זכאית ל-2.75 נקודות זיכוי. נקודות אלו אינן תלויות בדבר מלבד תושבות בישראל (גם מי שאינו אזרח ישראלי אך חי דרך קבע בישראל זכאי לנקודות אלו).

לאחר מכן, פקודת מס הכנסה מונה מספר מצבים בהם ישנה זכאות לנקודות זיכוי נוספות. מנינו חלק מהן עבורכם:

· נקודות זיכוי עבור ילדים (וגם נקודות זיכוי עבור תשלום מזונות או השתתפות בכלכלת ילדים)

· נקודות זיכוי עבור סיום תואר ראשון, תואר שני או לימודי מקצוע

· נקודת זיכוי בגין בן זוג שלא עובד או תשלום מזונות לבן זוג לשעבר

· נקודת זיכוי בגין שירות צבאי או לאומי

· נקודת זיכוי לעולה חדש או תושב חוזר ותיק

כיצד מקבלים את נקודות הזיכוי?

בתחילת העסקה במקום חדש, ותחילת כל שנת מס (חודש ינואר), עליכם להעביר למעסיק טופס 101, שחלקו הוא מאין שאלון על מצבכם האישי. על ידי כך , מחלקת השכר במקום העבודה תדע כמה נקודות זיכוי מגיעות לכם.

איך זה מתקשר להחזר מס?

אחד המצבים הפופולריים בו מגיע החזר מס, הוא המצב בו לא קיבלתם בשנים שעברו את כל נקודות הזיכוי המגיעות לכן. זה יכול לקרות בשל מענה שגוי על טופס 101 (או אי מילוי טופס 101 בכלל), בשל טעות של חשבי השכר במקום העבודה, או שינוי שחל במהלך השנה שלא עדכנתם בו המעסיק (למשל, לידת ילד). מכיוון שניתן לקבל החזר מס עד 6 שנים אחורה, הסיכוי בו "התפספסו" לכם כמה נקודות הוא גבוה, ולכן כדאי לבדוק את זכאותכם להחזר מס, על ידי מענה על השאלון שלנו.

71 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול